Úkazy na obloze

10. VESNÍRNÝ TÝDEN 2024

Přehled událostí na obloze od 4. 3. do 10. 3. 2024. Měsíc na ranní obloze ubývá k novu. Na večerní obloze je vidět Jupiter a Uran. Aktivita Slunce se mírně snížila. Pozorujeme zvířetníkové světlo a stále jasnější kometu 12P/Pons-Brooks. Očekáváme start rakety Falcon 9 s kosmickou lodí Crew Dragon k ISS s posádkou mise Crew-8. Před 45 lety proletěl Voyager 1 nejblíže Jupiteru. Před 460 lety se narodil David Fabricius, objevitel první proměnné hvězdy.

Aktuálně pozorovatelné komety a asteroidy.

Měsíc bude v novu v neděli 10. března v 10:00 SEČ.

Planety
Jupiter (−2,2 mag) je večer nad jihozápadem a o něco výše směrem k Plejádám je ještě slabý Uran (5,8 mag). Ostatní planety jsou zatím blízko Slunce nepozorovatelné. Merkur i Saturn můžeme zatím stále pozorovat na snímcích sluneční observatoře SOHO v koronografu LASCO C3. Merkur je tam vlevo od zakrytého kotouče Slunce jako jasný objekt s většími vodorovnými čárkami, Saturn slabší vpravo. Čím delší čárky, tím více signál přetéká do sousedních pixelů, a tedy tím jasnější objekt je.

Zvířetníkové světlo 3. března 2021 z Ještědky (parkoviště pod vrcholem Ještědu). Panorama tří snímků nad sebou 35mm objektivem Sigma a Canonem 6Dmod. Autor: Martin Gembec
Zvířetníkové světlo 3. března 2021 z Ještědky (parkoviště pod vrcholem Ještědu). Panorama tří snímků nad sebou 35mm objektivem Sigma a Canonem 6Dmod.
Autor: Martin Gembec

Aktivita Slunce se nyní trochu snížila. Čekáme na větší skvrny, protože ta největší je nyní na odvrácené polokouli Slunce a může ji monitorovat třeba rover Perseverance na Marsu. Pohled na skvrny nabízí také aktuální snímek SDO.

Na večerní oblohu se nyní bude promítat nevýrazný kužel zvířetníkového světla. O povaze jevu se ještě v 19. století pouze diskutovalo, ale postupně převládl správný názor, že jde o rozptyl slunečního světla na jemných prachových částicích rozprostřených především podél roviny drah planet. Díky tomu je svit nejjasnější po západu Slunce, kdy vypadá jako šikmý bělavý kužel světla. K jeho pozorování je dnes potřeba výhled z míst bez světelného znečištění, především směrem k západu.

Kometa 12P/Pons-Brooks nyní opět trochu zjasnila, skokově sice jen o 0,7 mag dne 29. února, ale už i tak je velice hezká na fotografiích a vizuálně je vidět alespoň její výrazná hlava. K jejímu spatření stačí triedr a co nejtmavší obloha hned na konci večerního soumraku nízko nad severozápadem. Kometa je zdánlivě pod galaxií M31 v Andromedě jen několik stupňů nad hvězdou Alpheratz, která je v rohu Pegasova čtverce tam, kde začíná Andromeda. Mapka na CzSkY.cz.

Mapka k vyhledání komety 12P v 10. týdnu 2024 Autor: Czsky.cz/V. Dvořák
Mapka k vyhledání komety 12P v 10. týdnu 2024
Autor: Czsky.cz/V. Dvořák

Aktuální pohled na Slunce, fázi Měsíce a polohu Mezinárodní vesmírné stanice.

VÝHLED NA PŘÍŠTÍ TÝDEN 

  • Večerní zvířetníkové světlo a Merkur
  • Výročí: Sluneční erupce 1989, výpadek v Québecu
  • Výročí: Albert Einstein
  • Výročí: Gene Cernan
  • Výročí: Phoebe, objev Pickeringem

zdrojČeská astronomická společnost