Úkazy na obloze

41. VESNÍRNÝ TÝDEN 2024

Přehled událostí na obloze od 7. 10. do 13. 10. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je jen velmi nízko u obzoru Venuše, téměř celou noc je viditelný Saturn, v druhé polovině noci Mars a Jupiter. Aktivita Slunce je vysoká. Na večerní oblohu má vstoupit poměrně jasná kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS). Při testu rakety Vulcan došlo k anomálii a uletěla tryska postranního motoru, ale bez vlivu na doručení nákladu na oběžnou dráhu. Očekáváme přistání mise Crew-8 z ISS zpátky na Zemi. Očekáváme starty dvou kosmických sond, jakmile bude opět povoleno raketám Falcon startovat. Před 60 lety proběhla riskantní mise Voschod 1 se třemi kosmonauty na palubě.

Jasné komety a asteroidy

Měsíc bude v první čtvrti v úterý 10. 10. ve 20:55 SELČ. V pondělí 7. 10. večer bychom mohli Měsíc vidět velmi nízko na jihozápadě poblíž hvězdy Antares. Měsíc projde nízko ležící souhvězdí letní oblohy, a tak ani v dalších dnech nebude příliš vysoko nad obzorem.

Planety
Merkur prošel horní konjunkcí se Sluncem, ale na večerní obloze jej u nás nepůjde pozorovat. Venuše (–3,9 mag) na tom není o mnoho lépe. Je velmi nízko nad jihozápadním obzorem. Saturn (0,7 mag) je vidět téměř celou noc. Jupiter (–2,6 mag) v Býku je vidět dobře už kolem půlnoci, Mars (0,4 mag) v Blížencích spíše až nad ránem, kdy obě planety dosahují velké výšky nad obzorem.

Aktivita Slunce je střední až vysoká. Minulý týden přinesl i nejsilnější erupci dosavadního cyklu aktivity. Při erupci X9 došlo i k výronu plazmatu směrem k Zemi, ale zdá se, že bez většího vlivu na zemské magnetické pole. Zřejmě Zemi nezasáhla hlavní vlna uvlněných částic. Inu předpovídat jasné polární záře je ošidné. Polární záře, nepříliš jasná, se objevila až v noci na pondělí 7. 10., jak dokazují snímky vytrvalých pozorovatelů v naší čtenářské fotogalerii. Nejaktivnější oblasti budou nyní zapadat a aktivita se může snížit, ale ještě tam jedna velká skvrna je. Pohled na skvrny nabízí také aktuální snímek SDO.

Polární záře v Lánově u Vrchlabí 7. 10. kolem 2:00 SEČ Autor: Lubomír Sklenár

Polární záře v Lánově u Vrchlabí 7. 10. kolem 2:00 SEČ
Autor: Lubomír Sklenár

Kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) se má v tomto týdnu konečně dostat na naši večerní oblohu. Mezitím ji ještě budeme moci sledovat na záběrech koronografu SOHO LASCO C3. V maximu jasu kolem 9. až 10. října by sice mohla být teoreticky dostupná přes dalekohled i na denní obloze, pokud by zjasnila až k očekávaným –3 nebo dokonce –4 mag, ale takové pozorování v těsné blízkosti slunečního kotouče je velmi nebezpečné. Bude to spíše pro zkušené pozorovatele, co někdy zkoušeli hledat Venuši v dolní konjunkci, tedy pro případy, kdy bude dokonale modrá obloha a budeme schopni sluneční kotouč za něco bezpečně schovat.

Mapka poloh komety C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) na večerní obloze v průběhu října 2024. Autor: Stellarium/Martin Gembec

Mapka poloh komety C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) na večerní obloze v průběhu října 2024.
Autor: Stellarium/Martin Gembec

Kometa se dostane na večerní oblohu poměrně rychle. První dny po konjunkci se Sluncem bude vidět zřejmě jen z vysokého kopce hned po západu Slunce, ale už od 12. 10. by díky velkému jasu mohla být vidět alespoň hlava komety jako slabá hvězdička nízko u obzoru. Jakmile se překlopí její prachový ohon a začne směřovat doleva a nahoru od jádra, což by mohlo být v nadcházejícím týdnu kolem 15. 10. a později, mohla by se stát ozdobou večerní oblohy. Uvidíme, jaký bude skutečný vývoj.

Kometa C/202 S1 (ATLAS), o níž byla také řeč v minulém článku, která je skutečně členem Kreutzovy rodiny lízačů Slunce, zatím zjasňuje pomaleji, než se čekalo, takže její další osud a jasnost na konci října je nejasný, ale budeme ji sledovat. Přísluním by měla projít až 28. října, pokud se do té doby nerozpadne.

Aktuální pohled na Slunce, fázi Měsíce a polohu Mezinárodní vesmírné stanice.

VÝHLED NA PŘÍŠTÍ TÝDEN:

  • Kometa C/2023 A3 na večerní obloze
  • Výročí: Asaph Hall
  • Výročí: Jesse Greenstein
  • Výročí: vypuštění sondy Galileo

zdrojČeská astronomická společnost