Sonda BepiColombo proletěla opět kolem Merkuru. Její inženýrské kamery při tomto průletu opět pořídily nádherné fotografie. Až se sonda usadí na oběžnou dráhu v listopadu 2026 a začnou pracovat vědecké přístroje, máme se opravdu na co těšit.
Záběry planety Merkur z inženýrských kamer sondy BepiColombo
Autor: ESA/JAXA
New Glenn, velká raketa se sedmi motory BE-4 na prvním stupni, které pracují na kapalný metan a kyslík, už by se konečně měla vydat na svůj inaugurační let. První stupeň se má pokusit přistát na moři na plošině Jacklyn. Na palubě je pouze malý náklad Blue Ring a hmotnostní maketa nákladu. Start je nyní v plánu 12. ledna (odklad způsobily vysoké vlny v místě přistání), ale odklady jsou možné.
Super Heavy Starship, která měla startovat 10. ledna, se nakonec vydá na svůj testovací let později. Nyní je termín startu 15. ledna. První stupeň B14 s 33 motory Raptor druhé generace, se má pokusit o přistání zpět na startovní věž. Starship S33 se šesti motory Raptor plánuje opět přistát do Indického oceánu. Při letu bude testováno vypuštění maket družic a také vstup do atmosféry pod větším namáháním tepelného štítu, kde se opět testují nové technologie. Jedná se o upravenou loď Starship o délce o 1,7 m větší a s upravenou pozicí předních aerodynamických klapek.
Indická mise SpaDeX testuje na oběžné dráze vzájené přiblížení a spojení dvou objektů, jako test pro budoucí pilotované mise lodí Gaganján. 11. ledna došlo k přiblížení na 250, 15 a 3 metry. Příště už by mohlo dojít ke spojení obou těles.
zdroj: Česká astronomická společnost