10. 6. 2021
Částečné zatmění Slunce 10. června 2021. Foto: Ladislav Štrych.
Měsíc se 10. června ve 12:52 SELČ ocitl v novu a nastalo zatmění Slunce, které bylo v pásu táhnoucím se od střední Afriky přes Arabský poloostrov, jižní a jihovýchodní Asii až do Oceánie pozorovatelné jako prstencové. U nás jsme toto zatmění mohli pozorovat jako částečné s maximální fází přibližně 17 %. Zatmění se u nás odehrálo vysoko nad jihovýchodem a jihem. Začalo vstupem Měsíce před sluneční disk v 11:44 SELČ a končilo v 13:36 SELČ. Maximum nastalo ve 12:39 SELČ. Jako perlička byl přelet mezinárodní vesmírné stanice (ISS) přes sluneční disk v době maximální fáze zatmění.
Počasí nám přálo, jasno vydrželo a my tak mohli s návštěvníky hvězdárny pozorovat celý průběh zatmění. Pro obyvatele ČR nastalo jako částečné po dlouhých šesti letech od předchozího částečného zatmění Slunce 20. 3. 2015
Průběh prstencového zatmění Slunce 10. června 2021
Autor: NASA/A.T.Sinclair
Na animaci vidíme, že polostín zasáhl severní polokouli a jen jeho okraj zasáhl do střední Evropy, proto u nás bylo uvidět zatmění jen jako velmi krátké a částečné. Za prstencovým zatměním bychom museli cestovat do míst, kterými v animaci prochází červený ovál. Tedy do Kanady, Grónska nebo části severovýchodní Sibiře. Částečné zatmění bylo tedy viditelné v části Evropy, ale nejlepší to bylo na Britských ostrovech (např. irský Dublin 40% zatmění), na Islandu (Reykjavík asi 70 %).