27. 7. 2018
Zatmění Měsíce na sebe dalo dlouho čekat.
Nejdříve nás zlobily mraky, které byly přesně v místě, kde měl vycházet Měsíc. Pozorovali jsme zatím planety Jupiter a Saturn a čekali, jestli se oblačnost rozpustí. To se naštěstí stalo.
Mohli jsme tak cca od 22:45 hodin jak dalekohledem hvězdárny, tak i vlastními přístroji pozorovat hlavní fázi zatmění i postupný výstup Měsíce ze zemského stínu.
Tohoto nepochybně nejočekávanějšího měsíčního zatmění celého desetiletí jsme byli svědky z pátku na sobotu (přičemž podstatná část úkazu připadla na pátek pozdě večer). Šlo totiž o první úplné zatmění viditelné v České republice po dlouhých 3 letech, nicméně jeho hlavní výsadou byl průchod Měsíce geometrickým středem zemského stínu. Díky tomu byl Měsíc při maximální fázi úkazu, která proběhla v ČR již relativně vysoko nad obzorem, velmi tmavý (na Měsíc se promítla nahnědlá „centrální skvrna“ zemského stínu, kam dopadá nejméně slunečního záření lomeného zemskou atmosférou). S tím souvisela i fyzicky největší možná délka fáze úplného zatmění – Měsíc byl ponořen celý v zemském stínu 1 hodinu 43 minut. Další takové zatmění se odehraje až v červnu roku 2029 (to bude geometricky ještě „středovější“ – takřka dokonale, nicméně Měsíc v ČR zapadne za obzor ještě před maximem úkazu).