Obloha v dubnu

PLANETY:

Merkurnepozorovatelný
Venušenepozorovatelná
Marsnepozorovatelný
Jupitervečer nízko nad západním obzorem
Saturnnepozorovatelný
Uranv první polovině měsíce večer nízko nad západním obzorem
Neptunnepozorovatelný

Letošní duben nepřeje pozorovatelům planet. Na večerní obloze zůstal pouze jasný Jupiter, kterého doprovází Uran. Obě planety spatříme večer nízko nad západem. Vzhledem k nízké výšce nad obzorem toho na Jupiteru již moc neuvidíme ani dalekohledem (silné vzduchové masy způsobují neklid atmosféry). Přesto nám na rozloučenou připraví pěknou scénu a to 10. dubna večer, kdy můžeme pozorovat ve vzájemné blízkosti tenký srpek Měsíce, Jupiter a Uran. Trojici těles obohatí ještě kometa 12P/Pons-Brooks, která se rovněž promítá do této části oblohy. Všechny objekty se společně vejdou do 7° zorného pole triedru. Ideální čas pro pozorování je kolem 21 SELČ.
Další pěkná konjunkce nastane koncem měsíce 29. dubna za svítání. Na ranní obloze se v těsné konjunkci (2,1 úhlové minuty) potká Mars s Neptunem, ale jejich spatření nebude vůbec jednoduché. Nicméně z vyvýšeného stanoviště při ideálně průzračné obloze u obzoru by se to dalekohledem mohlo podařit.
Úplné zatmění Slunce, které nastane 8. 4. je od nás bohužel nepozorovatelné. Těšit se z něj mohou pozorovatelé v pásu táhnoucím se z Tichého oceánu, přes Mexiko a USA, do oceánu Atlantického.
Po delší odmlce se o slovo na jaře hlásí také meteorické roje, tím prvním jsou Lyridy, letos je ovšem z oblohy téměř vymaže úplňkový Měsíc.
V první dekádě dubna si ještě můžeme naplno vychutnat jasnou kometu 12P/Pons-Brooks, než se s ní na dalších 71 roků rozloučíme. Přísluním prochází 21. 4. a právě na začátku dubna nastávají nejlepší pozorovací podmínky. Na večerní obloze neruší Měsíc a kometa má výrazný „kometárné“ vzhled. To znamená, že to není při pohledu dalekohledem pouze slabý mlhavý flíček, jako většina vlasatic, ale na tmavé obloze ukáže excentrickou komu a krátký široký ohon i triedr. Kometa by mohla být dokonce slabě vidět pouhým okem. Autor této mapky ji na velikonoční neděli na příměstské obloze (navíc ne příliš průzračné díky písku a prachu ze Sahary) viděl malým kukátkem 2,1×42 a ve velkém binokuláru 60×100 měla kometa krásný široký cca 0,5°dlouhý ohon.

Dráha komety 12P/Pons-Brooks.

převzato z: udalosti.astro.cz