- Hmotné hvězdy v naší Galaxii Mléčné dráze žijí velkolepým životem. Hroutí se z obrovských vesmírných mračen, zapalují své jaderné pece a ve svých jádrech vytvářejí těžké p …
- Krásná a jasná spirální galaxie M83 leží asi dvanáct milionů světelných roků daleko poblíž jihovýchodního cípu velmi dlouhého souhvězdí Hydry. Výrazná spirální ramena vytyče …
- Pohltí někdy Měsíc Mars? Ano, ale pouze v tom smyslu, že se pohybuje před ním, což se stává vzácně. Stalo se to však právě včera, jak bylo vidět z některých míst v Severní Ameri …
- Proč se hvězdě Polaris (Polárka) říká Severka? Za prvé, Polárka je nejbližší jasná hvězda u severní osy rotace Země. Proto jak se Země otáčí, hvězdy se zdánlivě otáčejí k …
- Kometa ATLAS je nyní opravdu jasná, ale také je velmi blízko Slunce. Pokud by se kometa C/2024 G3 (ATLAS) nacházela mimo sluneční záři, tak by poskytovala jeden z nejpozoruhodnějších pohle …
- Ať už Mimas zasáhlo cokoli, téměř ho to zničilo. Zůstal po tom jeden z největších impaktních kráterů na jednom z nejmenších kulatých měsíců Saturnu. Analýza naznačuje, že o …
- Na této podvečerní přehlídce planet Sluneční soustavy chybí pouze Merkur. Zcela vlevo, téměř na opačné straně od Slunce, vychází jasný Mars. Poblíž oblouku roviny ekliptiky jsou …
- Nenápadná oblast v souhvězdí Býka ukrývá tyto temné a prašné mlhoviny. Scénu posévají hvězdy dvoj a vícenásobných systémů, které vznikají uvnitř svého zárodečného Molekulárn …
- Na tomto snímku pořízeném malým dalekohledem na planetě Zemi jsou v popředí barevné hvězdy s paprsky. Ty hvězdy leží hluboko uvnitř naší vlastní galaxie Mléčné dráhy. Daleko za …
- Co se stane po výbuchu hvězdy? Do všech stran vystřelí obrovská ohnivá koule horkého plynu. Když tento plyn narazí do stávajícího mezihvězdného prostředí, zahřeje se natolik, že …
- Byl Nový rok a obloha dvakrát zčervenala. Nový rok znamenal, že Země se 1. ledna vrátila na své obvyklé místo na své oběžné dráze, na místo, které bylo několik dní před jejím ne …
- Za miliardy let zůstane z těchto dvou galaxií jen jedna. Do té doby se spirální galaxie NGC 2207 a IC 2163 budou pomalu roztahovat a vytvářet slapy hmoty, plástve rázového plynu, pásy …
- Viděli jste někdy start rakety, ale z vesmíru? Při pozorném zhlédnutí představeného časosběrného videa z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) zjistíte, jak na oběžnou dráhu Země …
- Oběžná dráha Země kolem Slunce není kružnice, ale elipsa. Bod na její eliptické dráze, kde je naše krásná planeta nejblíže Slunci, se nazývá perihelium. Letošní perihelium nastává …
- Zatmění přicházejí zpravidla ve dvojicích. Za rok nastávají dvě sezóny zatmění, které trvají přibližně 34 dní, kdy se Slunce, Měsíc a Země mohou téměř dokonale seřadit. Tehdy …