Úkazy v listopadu

PLANETY:

Merkurnepozorovatelný
Venušeráno vysoko nad jihovýchodním obzorem
Marsnepozorovatelný
Jupiterpo celou noc
Saturnv první polovině noci
Uranpo celou noc
Neptunv první polovině noci

Listopadové večerní obloze vévodí Jupiter, který bude 1. 11. nejblíže Zemi (3,98 AU) a o dva dny později 3. 11. bude v opozici se Sluncem. Na obloze je tak viditelný celou noc. V první polovině noci můžeme pozorovat také Saturn a Neptun. Stejně jako Jupiter je v opozici se Sluncem i Uran a to 13. 11. – s jasem 5,6 mag je na tmavé obloze vidět i pouhým okem. Venuše září ráno, vysoko nad jihovýchodem a přichystá nám pěkný úkaz – 9. 11. bude vycházet krátce po tenkém srpku Měsíce, ten se bude dále přibližovat, až Venuši kolem 10.58 SEČ zakryje. Bohužel k tomu dojde na denní obloze, ale teleskopicky bude úkaz dobře pozorovatelný. Výstup Venuše se odehraje za neosvětlenou částí Měsíce kolem 12.13 SEČ (časy jsou orientační pro 50°N a 15°E). I v listopadu máme možnost pozorovat seskupení Měsíce, Jupiteru, Aldebaranu a Plejád, a to 25.–27. 11. Ke konjunkci Měsíce s Jupiterem dojde 25. 11., nejblíže u Plejád bude Měsíc nad ránem 27. 11.
Oblohu nám v listopadu ozdobí i dvě jasnější komety. Letos objevená C/2023 H2 (Lemmon) s jasem kolem 8 magnitudy už je v dosahu triedrů, ale s pozorováním si musíme pospíšit.
Viditelná bude na ranní obloze pouze v první listopadové dekádě. Rychle se pohybuje severními partiemi Pastýře, aby záhy přešla do Herkula a pak zmizela v záři Slunce. To druhou vlasatici 103P/Hartley si můžeme vychutnat v klidu až kolem novoluní. Pohybuje se pomalu kolem hlavy Hydry a odhady jasu se pohybují kolem 9 mag. Vyhledat můžete i planetku Melpomene, v opozici je s jasem kolem 8 mag snadno vidět malým triedrem. Vyhledávací mapky lze generovat na webu CzSkY (https://www.czsky.cz).

Dráha komety 103P/Hartley.

Dráha komety C/2023 H2

Obloha v listopadu.

převzato z: udalosti.astro.cz