Obloha v září

PLANETY:

Merkurv první polovině měsíce ráno nad východním obzorem
Venuševečer velmi nízko nad západním obzorem
Marsve druhé polovině noci
Jupiterpo většinu noci kromě večera
Saturnpo celou noc
Uranpo většinu noci kromě večera
Neptunpo celou noc

V první polovině září lze v průběhu jedné noci spatřit všechny planety. Merkur je dne 5. 9. v maximální západní elongaci, takže bude pozorovatelný nad východem ráno v první polovině měsíce. Venuše je naopak na obloze večer (jako Večernice), velmi nízko nad západem. Mars spatříme ve druhé polovině noci, Jupiter a Uran po většinu noci kromě večera. Neptun je na obloze celou noc, ale k jeho vyhledání je zapotřebí alespoň malý dalekohled nebo tiedr. Lákadlem zářijových večerů bude jistě Saturn se zavírajícím se prstencem, neboť jeho opozice se Sluncem nastává 8. 9. a o dvě hodiny později se pak Saturn přiblíží nejblíže Zemi (na 8,658 AU). Ráno 9. 9. uvidíme Merkur blízko hvězdy Regulus ve Lvu. K zákrytu Neptunu Měsícem 18. 9. dojde bohužel pod naším obzorem ve dne. Seskupení Měsíce, Jupiteru, Marsu, Plejád a Aldebaranu budeme moci pozorovat ve dnech 23. a 24. 9. ve druhé polovině noci.
Z jasnějšíéch komet lze menšími přístroji na večerní obloze stále pozorovat slábnoucí 13P/Olbers, která se pohybuje z Vlasů Bereniky do Pastýře. Hned 1. 9. se bude promítat nedaleko jasné kulové hvězdokupy M 53 (viz mapka níže s hvězdami do 9 mag). Pomalu už se také netrpělivě připravujeme na C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS), která by se měla stát ozdobou večerního nebe ve druhé polovině října.

Částečné zatmění Měsíce, které nastává 18. 9. je z ČR pozorovatelné téměř v celém průběhu ráno nad jihozápadním obzorem. Více zde.

Saturn

Dráha komety 13P/Olbers.

Zdroj: udalosti.astro.cz