Novinky v kosmonautice

V týdnu od 25. listopadu do 2. prosince probíhá festival akcí s kosmotématikou Czech Space Week. Hlavní událostí festivalu budou zřejmě brněnské workshopy Space2Business, kde se potkávají různé instituce, kosmické startupy i zavedené firmy. Současně s tím se můžete těšit na další konference a přednášky.

přehledu startů uplynulého týdne je poměrně pestré zastoupení raket. Poprvé se podařil start severokorejskému nosiči Chŏllima 1, který tak 21. listopadu konečně umístil na oběžnou dráhu družici Manligyeong 1 (tedy její třetí kopii). 22. listopadu vynesl Falcon 9 Starlinky z floridské rampy SLC-40. První stupeň pak po patnácté přistál. Na oběžné dráze je už 5099 Starlinků. Při současném tempu startů není vyloučeno, že jich SpaceX do konce roku stihne stovku. 23. listopadu odstartovala čínská raketa CZ-2D s třemi družicemi, snad k testování sítě SatNet. 25. listopadu startovala ruská raketa Sojuz-2.1a s družicí Bars-M č. 5.

Do konce listopadu má startovat dvakrát Falcon 9 se Starlinky a po dlouhé odmlce také raketa Electron, kde bylo třeba vyšetřit příčiny posledního neúspěšného startu. 1. 12. má startovat raketa Sojuz-2.1a s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS.

zdroj: Česká astronomická společnost