Den hvězdáren a planetárií

Hvězdárna v Benátkách nad Jizerou bude otevřena 24. března od 16 hodin. Čeká na Vás komentovaná prohlídka dalekohledů a vybavení hvězdárny. Za jasného počasí proběhne pozorování Slunce, večer pozorování Měsíce a objektů noční oblohy.

Den hvězdáren a planetárií vyhlašuje Asociace hvězdáren a planetárií. Jeho cílem je přiblížit astronomii a hvězdárny neastronomům. Termín je totiž volen tak, aby bylo možno na obloze pozorovat Měsíc v období kolem první čtvrti. Jedná se asi o nejvhodnější objekt na naší obloze, který je dobře pozorovatelný například i pro menší děti a seniory dalekohledem. Ovšem vybrané hvězdárny a planetária vám představí nejen Měsíc.

Logo AsHaP
Autor: Asociace hvězdáren a planetárií

Asociace hvězdáren a planetárií již popáté vyhlásila český „Den hvězdáren a planetárií“, tedy den, kdy bychom chtěli všem astronomii milovným lidem připomenout, že nad našimi hlavami se nachází obloha, po které se pohybují hvězdy, planety, Měsíc i Slunce, tu a tam se mihne meteor či kometa, tu a tam kosmická stanice či družice, a že na toto vše se můžeme podívat jednak svýma očima, jednak dalekohledy a jednak prostřednictvím projektorů našich planetárií.

Možná, že byste čekali, že astronomové vás na svých pracovištích přivítají spíše večer a v noci, proč tedy Den a ne Noc hvězdáren a planetárií? Důvod je jednoduchý. Mnoho, ne-li většina hvězdáren, a o planetáriích ani nemluvě, vás totiž přivítá i ve dne. Kdy byste se jinak chtěli podívat třeba na Slunce, nebo na meteorologickou stanici? Ovšem, každá hvězdárna pracuje trochu jinak a jindy, takže … Těšíme sa na vaší návštěvu!!

Marcel BělíkAstro.cz