Obloha na tento týden

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 4. do 25. 4. 2021. Měsíc na večerní obloze bude dorůstat od čtvrti k úplňku. Mars je večer nad západním obzorem. Do středy jsou nad ránem jsou dobré podmínky pro pozorování komety C/2020 R4 (ATLAS). Ráno nad jihovýchodem jsou nízko nad obzorem Saturn a Jupiter. Na Zemi se vrátila tříčlenná posádka v lodi Sojuz MS-17. K ISS má odstartovat čtyřčlenná posádka v lodi Crew Dragon. Vrtulníček Ingenuity úspěšně otestoval nový palubní software a na pondělí je v plánu pokus o vzlet. Před 50 lety vynesla raketa Proton-K první orbitální stanici Saljut.

Aktuálně pozorovatelné komety a asteroidy.

Měsíc bude v první čtvrti v pondělí 20. dubna v 8:59 SELČ. Díky jeho výšce nad obzorem máme ideální podmínky k pozorování detailů na povrchu.

CME, Venuše a Merkur v koronografu SOHO 17. dubna 2021 Autor: SOHO/ESA/NASA
CME – výron hmoty z sluneční koróny, Venuše a Merkur v koronografu SOHO 17. dubna 2021
Autor: SOHO/ESA/NASA

Planety:
Na večerní obloze je vidět nad západem Mars (1,4 mag), nyní na pomezí Býka a Blíženců. Přibližuje se k otevřené hvězdokupě M35. Ranní planety, tedy Saturn (0,7 mag) a Jupiter (−2,2 mag) jsou za svítání jen velmi nízko nad jihovýchodem. Venuše bude pomalu mizet k levému okraji snímku koronografu SOHO. Od zakrytého Slunce se zde od středu doleva pohybuje také slabší Merkur. (Venuše má dlouhé čárky, vznikající přetékáním světla do sousedních pixelů detektoru).

Aktivita Slunce je velmi nízká. Povrch však nebyl zcela beze skvrn. V pátek 16. dubna byly skupiny skvrn u východního i západního okraje a navíc došlo těsně za východním okrajem k silné erupci doprovázené CME (animace výronu hmoty z koróny zde). Jak to na povrchu Slunce vypadá, lze kontrolovat na aktuálním snímku SDO.

Kometa C/2020 R4 (ATLAS) je nyní vysoko na ranní obloze. Do středy ještě nebude svým světlem vadit Měsíc před úplňkem.

KOSMONAUTIKA

Kabina Sojuzu MS-17 těsně před dosednutím do kazašské stepi 17. dubna 2021 Autor: NASA
Kabina Sojuzu MS-17 těsně před dosednutím do kazašské stepi 17. dubna 2021
Autor: NASA

Sojuz MS-17úspěšně dosedl v sobotu 17. dubna ráno do stepi v Kazachstánu. Na Zemi se vrátila tříčlenná posádka Sergej Ryžikov, Sergej Kuď-Sverčkov a Kate Rubins(ová).

Nyní již netrpělivě očekáváme další start pilotované lodi Crew Dragon. Raketa Falcon 9 jej má vynést na stanici v rámci mise Crew-2. Zajímavostí je, že kabina byla použita při demonstrační misi DM-2 loni od května do srpna a první stupeň rakety byl použit při misi Crew-1. Jde tak o první znovupoužití komerční kosmické lodi na zčásti znovupoužité raketě. Statický zážeh rakety proběhl úspěšně v sobotu a start je v plánu ve čtvrtek 22. dubna.

Vrtulníček Ingenuity má za sebou úspěšný update software a nic snad nebrání zkušebnímu pondělnímu letu. NASA oznámila, že k pokusu o vzlet má dojít v 9:30 SELČ a přímý přenos NASA TV s informacemi o výsledku testu má být spuštěn ve 12:15 SELČ. Pokud let proběhne, ve 14 hodin našeho času proběhne tisková konference.

NASA v pátek oznámila překvapivou zprávu, že do užšího výběru na přistávací systém na Měsíci v rámci programu Artemis nepostoupí dva kandidáti z okruhu soukromých firem, ale s ohledem na omezený rozpočet a příznivou cenovou nabídku pouze Starship společnosti SpaceX. Nyní se očekává, že do roku 2024 bude systém Super Heavy – Starship dokončen do té fáze, že bude moci být usutečněn demonstrační let na povrch Měsíce a následně tedy by se posádka Orionu vynesená raketou SLS měla spojit na orbitě Měsíce s lunární verzí Starship. To se zřejmě ještě v roce 2024 nestihne, ale nový způsob výzkumu Měsíce je včerejškem zase o něco blíž realitě.

Podle plánu má v neděli 25. dubna z Vostočného odstartovat raketa Sojuz-2.1b s horním stupněm Fregat-M a 36 družicemi systému OneWeb.

VÝROČÍ

19. dubna 1971 (50 let) se vydala do kosmu první orbitální stanice Saljut 1. Lety Sojuzů 10 a 11 k této stanici provázel nezdar. První se se stanicí vůbec nespojil, druhý u ní zakotvil na 23 dní, ale posádka poté zahynula při sestupu kvůli brzo otevřenému ventilu pro vyrovnání tlaku v kabině. Zajímavostí je, že stanici se podařilo po 175 dnech bezpečně navést do hustých vrstev atmosféry nad Tichým oceánem, kde zanikla.

Koncem dubna 2006 (15 let) začaly být dobře viditelné fragmenty komety 73P/Schwassmann-Wachmann. Kometa se dostává ke Slunci každého 5,3 roku a rozpadá se tak, že už brzy možná přestane existovat a zbyde po ní jen občasný meteorický roj Herculid.

Aktuální pohled na povrch Slunce
Fáze Měsíce

Výročí

zdroj: http://astro.cz